P


ITANJE: Može li vlasnik na pozajmicu svome društvu obračunati kamatu i po kojoj stopi?

Kamata na pozajmicu se uvijek može obračunati. Potrebno je razmotriti da li za iznos kamate treba povećati poreznu osnovicu.

Zakon o porezu na dobit u članku 8. navodi da je potrebno povećati osnovicu poreza na dobit samo u slučaju kada član društva koji drži najmanje 25% udjela u kapitalu društva da zajam koji u bilo kojem trenutku premašuje četverostruku svotu udjela toga člana društva u kapitalu dok pravilnik o porezu na dobit u članku 32. stavku 4. i 5. dodatno tumači da se isto ne odnosi za slučajeve kada se na kamate plaća porez na dohodak od kapitala i kada kamate zaračunava tuzemni obveznik poreza na dobit.

Iz navedenog se može zaključiti da se za tuzemne pozajmice može obračunavati kamata i kada se kamata obračunava na pozajmice vlasnika koje premašuju četverostruku svotu kapitala.

Kod određivanja kamatne stope treba se voditi Zakonom o obveznim odnosima koji u članku 26. propisuje da:

KAMATA S FIZIČKIM OSOBAMA – stopa ugovornih kamata između osoba od kojih barem jedna nije trgovac ne može biti viša od stope zakonskih zateznih kamata koja je za te odnose vrijedila na dan sklapanja ugovora, odnosno na dan promjene ugovorne kamatne stope, ako je ugovorena promjenjiva kamatna stopa, uvećane za polovinu te stope,

KAMATA IZMEĐU PRAVNIH OSOBA – stopa ugovornih kamata između trgovaca, odnosno trgovca i osobe javnog prava ne može biti viša od stope zakonskih zateznih kamata koja je za te odnose vrijedila na dan sklapanja ugovora, odnosno na dan promjene ugovorne kamatne stope, ako je ugovorena promjenjiva kamatna stopa, uvećane za tri četvrtine te stope,

KADA NIJE UGOVORENA VISINA KAMATE – ako su kamate ugovorene, ali nije određena njihova stopa, između osoba od kojih barem jedna nije trgovac, vrijedi kamatna stopa u visini četvrtine stope zakonskih zateznih kamata, a između trgovaca polovina stope zakonskih zateznih kamata,

KADA JE UGOVORENA VIŠA STOPA KAMATE – ako su ugovorene više kamate od dopuštenih, primijenit će se najviša dopuštena kamatna stopa.

Ugovor između vlasnika/člana uprave i društva mora biti ovjeren u fizičkom ili digitalnom obliku kako bi postojao dokaz o stvarnim činjenicama ugovornog odnosa.

Također napominjemo da u skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima članak 124.a kod sklapanja pravnog posla kada postoji mogućnost sukoba interesa između člana uprave i društva, bez obzira na to sudjeluje li u odlučivanju ili sklapanju pravnog posla, član uprave mora o okolnostima pravnog posla odmah obavijestiti ostale članove uprave i nadzorni odbor, te u obavijesti navesti sve relevantne činjenice o prirodi svojeg odnosa s drugom ugovornom stranom te svoju procjenu postojanja sukoba interesa.

Uz gore navedeno trebalo bi uzeti u obzir i koja je svrha primjene pozajmice. Pozajmica bi trebala imati svoju svrhu u poslovanju Društva kako bi kamata bila porezno priznati trošak. Da li primljena pozajmica ima opravdanje u poslovanju društva? Da li je pozajmica potrebna zbog likvidnosti, garancije, boniteta?